Z rybníka na sviatočný stôl
Perínské rybníky pri Košiciach, sú pre milovníkov rýb už pojmom. Z ich vôd putujú na vianočný stôl. Porybný pán Matej Grentzer, ani tento rok nič nenechal na náhodu a výlov dôkladne naplánoval. A my sme mali šťastie byť nedávno pri tom. Priamo na mieste už panoval čulý pracovný ruch a chlapi už zápolili s ťažkými sieťami. Najprv siete pritiahli k brehu a potom z nich vyberali podberákmi ryby na drevené stoly, kde ich triedili a vytriedené hádzali do pripravených kadí. Naložili ich do áut a odviezli do sádok, kde ryby budú čistiť a počkajú na svoj vianočný osud. Výlov je síce príjemným zavŕšením celoročnej práce pri rybníkoch, ale najmä drina. Rukami chlapov, prejde niekoľko ton rýb a nejeden pritom spadne späť do chladnej, novembrovej vody.
Rôzne druhy
V sieťach sa trepotali rôzne druhy rýb. Najviac je šupinatých kaprov, ale najväčšie kúsky tolstolobiky. Niektoré mali aj viac ako 25 kilogramov a prvé sa dostali do sietí.
„Prvý záťah sú vždy tolstolobiky, lebo tieto ryby idú prvé. Tiež tu máme amure. Ryby na vianočný stôl. Počas roka záujem o ryby žiaľ nie je. Veľmi nejdú, asi si ľudia ešte nezvykli alebo sa boja kostičiek. Našťastie ten vianočný zvyk, mať kapra na stole je veľmi dobrý a samozrejme i zdravý. Ryby sú do sviatkoch v našich sádkach, a až v decembri ich predávame.“ Typický vianočný kapor má mať okolo 2,5 a 3 kila. Túto hmotnosť dosiahne asi po troch rokoch. „Kapor rastie od marca do októbra. Potom sa už v zimných mesiacoch uloží ku dnu a tam vegetuje. Vtedy nepriberie ani gram, práve naopak, na váhe stráca,“ dodáva. Väčšie kapre síce nie sú až také chutné, ale veľmi radi ich majú rybári vo svojich revíroch, ako kapitálne kusy. V kuchyni sa skôr môžu využiť na fašírky. „U nás ich nechávame dožívať. My sme v rybníkoch ryby predtým rozmnožovali prirodzeným výterom. Teraz to už robíme tak, že z chovní berieme malé rybičky, ktorými zarybňujeme a ja si už vyberiem, akú líniu chcem. Či šupináča alebo lyseca. Ja mám najmä šupináče. Skúšali sme i lysú rybu, ale sú pri nej väčšie straty. Mäso je síce veľmi chutné je viac osvalené, ale ryba je viac chúlostivejšia a náchylnejšia na choroby,“ vysvetľuje porybný. Nedá dopustiť ani na tolstolobiky. „Tolstolobik nemá takú tradíciu ako kapor, pretože na Slovensko sa doviezol z Ázie až koncom 60 – tych rokov. Najprv ho nikto nechcel, ale posledných 10 až 15 rokov, záujem o túto rybu stúpa. Má vyšší podiel tuku, ale na rozdiel od bravčového je tento tuk zdravší a pre organizmus prospešnejší. Do rybníka tolstolobik jednoznačne patrí. V ničom nekonkuruje kaprovi. Živí sa fytoplanktónom a tak čistí vodu. Pre športových rybárov to nie je zaujímavá ryba, lebo neskočí takmer na žiadnu návnadu.“
Vianočným kaprom nedarujte slobodu ! Ublížite im
Kúpite si živého kapra a kvôli dobrému pocitu a v duchu Vianoc mu darujete život, a tak ho idete späť vhodiť do najbližšej rieky. Tento zvyk pôsobí na prvý pohľad, síce veľmi milo, ale odborníci nad ním len znechutene krútia hlavami. „Nikdy to nerobte. Rybe tým absolútne nepomôžete, skôr mu spôsobite utrpenie a smrť. Ryby lovíme koncom októbra preto, že už nie sú aktívne. A keď ich už v decembri dakde premiestňujeme, je to pre ne obrovský šok. I keď hneď neuhynie, začne chradnúť, zoslabne. A keby i do jari prežil, sú chúlostivé a napádajú ich rôzne choroby. Radšej ho pokojne zjedzte, veď na to je určený,“ apeluje M. Grentzer.
Perínske rybníky je chránené územie, v správe štátnej ochrany prírody Slovenský kras. Nachádza sa v katastrálnom území obce Perin- Chym v okrese Košice a okolie. Územie sa v roku 1987 na rozlohe vyše 110 hektárov stalo chráneným. Zahrňuje sústavu vodných nádrží s priľahlou pobrežnou vegetáciou. Rybničná sústava má tri hlavné časti – severný rybník (najväčší), južný rybník, prezimovací (komorový) rybník a celkovú plochu areálu dotvárajú sádkové nádrže (sádky) a príbrežná zóna stromovej a krovinnej zelene. Z botanického hľadiska má mimoriadny význam výskyt viacerých vzácnych a ohrozených druhov rastlín. Zo živočíšnych druhov sa v rybníkoch vyskytujú niektoré vzácne druhy obojživelníkov. Najväčší význam má lokalita pre avifaunu. V rokoch 1983 – 1996 bolo na lokalite zistených 170 druhov vtákov, ktoré využívajú plochy rybníkov a hrádzí na hniezdenie, zastávku počas migrácie a na zimovanie.
Pre www.kamkam.eu spracovala Eva Mikulová
Foto: Miro Vacula, http://perin-chym.sk/obec/sucasnost/