NÁŠ TIP: Schwarzvald - po stopách hodinárskej tradície
Určite ste už jedli schwarzvaldskú šunku, ktorá je populárna doslova po celom svete. My sme sa však vybrali po stopách ďalšieho unikátu, ktorý má svoj domov v Schwarzvalde. Kukučkové hodiny.
Schwarzvald, alebo ak chcete Čierny les je centrom majstrov hodinárov už od stredoveku. V príjemne zvlnenej zalesnenej oblasti (les má rozlohu 200 km štvorcových) sú mestečká a dediny, kde sa rodila tradícia kukučkových hodín a podarilo sa ju udržať až dodnes. Hlavne v mestečku Schonach a jeho okolí. Popri viacerých manufaktúrach, ktoré vyrábajú tradičné i moderné hodiny, sa miestni môžu popýšiť najväčšími kukučkovými hodinami na svete (www.1weltgroesstekuckucksuhr.de).
Najväčšie hodiny na svete – pocta hodinárskemu remeslu
Na svedomí ich má dnes už 79 ročný pán Jürgen Dold, ktorý sa ich rozhodol postaviť ako poctu remeslu, ktoré v minulosti živilo ľudí v tejto oblasti. „U nás je táto tradícia veľmi silná. Kedysi sa hodiny vyrábali vo veľkom, pripevnili sme si ich na veľké noše a išli sme ich predávať. Od domu k domu, tak sme ich šírili do celého sveta,“ vraví potomok jednej z tradičných schwarzvaldských rodín.
„Jedného dňa som si povedal, že by som mohol urobiť jedny naozaj veľké hodiny. Odkúpil som bývalý mlyn a krok po kroku sme ho s celou rodinou, manželkou a piatimi deťmi, prerábali. Napokon sme pred 34 rokmi postavili najväčšie kukučkové hodiny na svete, je to 50-násobná zväčšenina tých klasických, pôvodných. Všetko som si presne nakreslil, vyrezal a zostavil. Je to čistá ručná práca, väčšina je z dreva,“ dodáva Jürgen Dold, ktorý nás sprevádzal po svojom hodinovom kráľovstve. Ale len chvíľku, pretože už na neho čakala ďalšia, po španielsky hovoriaca skupina mladých ľudí. Všetka česť jeho práci, z malého projektu, ktorý pôvodne mal byť iba pre zábavu, sa mu rokmi podarilo urobiť doslova európsku raritu.
Furtwangen – univerzitné mesto s unikátnym múzeom hodín
Ďalšia zastávka na našom „hodinárskom“ putovaní po Schwarzvalde bolo mestečko Furtwangen. Malebné, s tradičnou architektúrou, na prvý pohľad ospalé mestečko sa razom zmenilo, keď sa poobede skončilo vyučovanie na miestnej univerzite - Hochschule Furtwangen University a študenti sa vyrojili do ulíc.
Vysoká škola vychováva odborníkov na jemnú techniku, elektrotechniku, elektroniku a informatiku. Hneď vedľa nej, stojí Nemecké múzeum hodín (www.deutsches-uhrenmuseum.de), kde uchovávajú unikátne kusy všakovakých „meračov času“, ale aj hracích skriniek, orchestrionov... Nikde inde v Nemecku a zrejme ani v Európe nenájdete taký výber. A ako inak, svoje miesto si tu našli aj kukučkové hodiny, ktorým patrí samostatná expozícia. „Ročne nás navštívi až 80 tisíc návštevníkov. Chodia k nám študovať aj odborníci, aby sa naučili všetko okolo výroby tradičných kukučkových hodín. Schonach a okolie je ich najväčším producentom. V múzeu máme niektoré exponáty, ktoré nenájdete nikde inde na svete. Tradícia siaha 350 rokov do minulosti, najstaršia hodinárska škola v našom meste začala fungovať pre 150 rokmi,“ vysvetľuje nám naša sprievodkyňa po múzeu.
„Kedysi to bolo v rodinách tak, že najstarší syn dostal na starosť hospodárstvo a ostatné deti pomáhali pri výrobe kukučkových hodín. Kto s nimi obchodoval, a darilo sa mu, mohol celkom rýchlo zbohatnúť. Vyvážali sa doslova do celého sveta. Do Anglicka, Francúzska, Ruska, Španielska Turecka i Číny, to boli najväčšie trhy. Hodiny boli na tú dobu pomerne lacné, takže sa dobre predávali. V období od roku 1800 do 1830 sa predalo 20 miliónov! kusov, takže to bola naozaj masívna výroba. A to sa ešte robili iba ručne! Žiadna priemyselná výroba. Lenže časom, keď sa hodiny zmenšovali a modernizovali, o kukučkové hodiny prestal byť záujem a ich výrobcovia skrachovali. Avšak tradícia pretrvala a o originálne kukučkové hodiny, vyrobené v regióne kde vznikli, začína byť opäť veľký záujem.“
Na spiatočnej ceste zo Schonachu, alebo z Furtwangenu doporučujeme zastaviť sa ešte aj v mestečku Triberg, ktorý je tiež v pozitívnom slova zmysle poznačený hodinárskou tradíciou. Ale to najpodstatnejšie, čo tu môžete vidieť je najväčší vodopád Nemecka s výškou 162 m.
Text, foto, video Prokop Slováček
Našu cestu podporili Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. (DZT) a © Schwarzwald Tourismus GmbH.
Viac informácií na: wwwwww.schwarzwald-tourismus.info, germany.travel/tradition, www.germany.travel,
Ubytovanie poskytol: Berggasthof und Hotel Brend (http://www.berggasthofbrend.de/)