Glgáčom po vodu...
Viete, čo je glgáč? Asi mnohí z vás nie. Glgáčom kedysi v regióne stredné Pohronie nazývali krčah, ktorý je typickým hrnčiarskym výrobkom a slúži na prenos a pitie vody.
A poslednú májovú sobotu, 28.mája 2022 sa na stredovekom hrade Revište, uskutoční ďalší ročník hrnčiarskej slávnosti GLGÁČ. Je to jedinečné podujatie, ktoré spája krásu tradičného hrnčiarskeho remesla a príbehy hradov popri Hrone. Glgáčom kedysi v regióne stredné Pohronie nazývali krčah, ktorý je typickým hrnčiarskym výrobkom a slúži na prenos a pitie vody. Lístky sú už v predaji online na webe www.zahoramizadolami.sk.
Celodenné kultúrne podujatie Glgáč – stretnutie hrnčiarov na hrade Revište sa uskutoční 28.5.2022. Zámerom podujatia je ukázať tvár hrnčiarskeho remesla prostredníctvom hrnčiarskych dielní a ateliérov z rôznych kútov Slovenska. Na hrad Revište prídu prezentovať rôzne techniky a typy keramiky predovšetkým remeselníci z Banskobystrického kraja, ale svojho reprezentanta tu bude mať aj západné Slovensko. Svoje zastúpenie tu budú mať traja držitelia značiek regionálny produkt slúžiacej na podporu uchovávania hodnôt, tradícií a jedinečností regiónov. Výrobky dvoch hrnčiarov je možné nájsť v ponuke stále populárnejšieho e-shopu www.regionalnepulty.sk, ktorý ponúka regionálne produkty z Banskobystrického kraja. Každý z hrnčiarov okrem prezentácie svojej tvorby zároveň umožní návštevníkom dotknúť sa hrnčiarskeho remesla vlastnými rukami. Návštevníci si budú môcť vyskúšať prácu na hrnčiarskom kruhu, ale aj maľovanie keramiky a iné aktivity súvisiace s hrnčiarskym remeslom. Deti aj dospelí istotne ocenia aj stredovekú dielňu, ktorá na hrade vznikne vďaka Pohronskému osvetovému stredisku Žiar nad Hronom.
„Región Gron – stredné Pohronie bude medzi hrnčiarmi reprezentovať náš ambasádor Ján Fiala, hrnčiar z obce Brehy. Hrnčiarstvo tu má dlhodobú tradíciu a v minulosti tu pôsobilo až 80 hrnčiarov. Dnes sa hrnčiarstvu venuje už len pán Fiala, ale zaúča sa už aj jeho vnuk. Na Glgáči ho nájdete v jeho vlastnej tvorivej dielni, kde si hlavne detskí návštevníci budú môcť na hrnčiarskom kruhu vyrobiť svoj vlastný hrnček či misku. Práca s deťmi je pre Janka Fialu to, čo ho napĺňa a rád sa zúčastňuje rôznych podujatí, či chodí do táborov, aby hrnčiarske remeslo predstavil najmladšej generácii. Sme veľmi radi, že bude na Glgáči aj tento rok,“ hovorí Gabriela Matlovičová, marketingová koordinátorka OOCR Región GRON. Druhým zástupcom stredného Pohronia sú manželia Špičkovci z Orovnice. V tvorbe pána Františka sa spájajú prvky tradičnej novobanskej, pukanskej a brežskej keramiky, pani Dorota sa venuje tzv. tvorbe z ruky a vytvára rôzne figúrky či šperky. Región Horehronie a rovnomennú regionálnu značku reprezentuje hrnčiar Peter Tatárik a jeho ľubietovská keramika, modranskú majoliku predstaví majster ľudovej umeleckej výroby Marián Liška z Modry. Zo stredného Slovenska príde hrnčiar Ravelin, ktorý sa venuje výrobe replík stredovekých nádob, v jeho tvorbe sa nachádzajú aj unikátne africké keramické bubny udu či hlinené zvieratká. Danka Bakšová z Hrnčiarskych Zalužian bude zastupovať regionálnu značku Gemer-Malohont. Skupinu hrnčiarov bude dopĺňať predstaviteľka drotárstva Blažena Kriváková, ktorá je pre svoje dekoratívne predmety a šperky z drôtu držiteľkou regionálnej značky Pohronie.
„Cieľom podujatia GLGÁČ 2022, je umožniť širokej verejnosti spoznať tradičné ale aj menej známe forimy hrnčiarstva z rôznych kútov Slovenska. Zároveň chceme návštevníkom priblížiť život na hradoch Pohronskej hradnej cesty. Preto sme pripravili bohatý sprievodný program, o ktorý sa postará predovšetkým historická skupina Rytieri Vir fortis zo Zvolena, ktorí počas dňa odohrajú niekoľko dobových scénok. Atmosféru stredovekého hradu doplní divácky atraktívne vystúpenie kaukliara – šaška Kuba či možnosť vyskúšať si lukostreľbu. Hradný pán a súčasne predseda Združenia na záchranu hradu Revište, Ratibor Mazúr, zase divákom sprostredkuje históriu hradu počas dvoch komentovaných prehliadok. Program je pripravený tak, aby sa zabavili nielen detskí návštevníci, ale aj dospelí,“ uviedla Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová.
Podujatie Glgáč organizuje oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON, pod ktorú spadá územie stredného Pohronia - okresné mestá Žarnovica a Žiar nad Hronom, mesto Nová Baňa a viacero obcí z ich okolia. Spoluorganizátormi sú Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a Združenie na záchranu hradu Revište. Na príprave podujatia sa podieľa aj mesto Žarnovica a Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom. Podujatie sa bude konať priamo na hrade Revište, v jedinečnom prostredí s krásnymi výhľadmi na okolitú krajinu a rieku Hron. Miesto je ľahko dostupné z menších miest v okolí, ale aj tých väčších, ktoré ležia na trase diaľnice R1. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva výstavby a dopravy Slovenskej republiky.
Hrad Revište je súčasťou zážitkovej turistickej trasy Pohronská hradná cesta, ktorá spája 16 hradných lokalít popri rieke Hron. Kedysi tvorili sústavu hradov, ktoré plnili strážnu, správnu a signalizačnú funkciu na ceste vedúcej do bohatých banských miest. Dnes je to táto cesta obľúbeným turistickým produktom Banskobystrického kraja aj vďaka komentovaným prehliadkam, ktoré sa na hradoch konajú počas sezóny.
Viac informácií o podujatí GLGÁČ: https://bit.ly/2SaQTl5
Foto so súhlasom: https://www.facebook.com/zahoramizadolami.sk/