Hitlerov prezident v DPOH

Syn mäsiara, kňaz, politik, predseda strany, poslanec, minister, predseda vlády, prezident. Kolaborant a vlastizradca, odsúdený za zločiny proti ľudskosti. Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava uviedlo v premiére inscenáciu o Jozefovi Tisovi Hitlerov prezident.
25. marca, symbolicky, v deň kedy sme si pripomenuli výročie odchodu prvého transportu slovenských Židov do vyhladzovacieho koncentračného tábora Auschwitz, si mohli diváci DPOH po prvýkrát pozrieť inscenáciu o postave našich dejín, ktorú po genocíde židovského obyvateľstva počas druhej svetovej vojny aj dnes niektorí s veľkou mierou zhovievavosti označujú za kontroverznú.
Hra Hitlerov prezident vznikla na motívy knihy historičky Madeline Vadkerty - Slovutný pán prezident. Autorkou je Ľuba Lesná a v réžii Valerie Schulczovej diváci uvidia Martina Madeja /Jozef Tiso/, Mariána Mitaša, Zuzanu Kronerovú, Mareka Majeského, Bronislavu Kováčikovú, Marcelu Cmorejovú a Martina Hasáka.
Madeline Vadkerty počas svojho výskumu v slovenských archívoch vypátrala stovky osobných listov, ktoré písali zúfalí a ponížení slovenskí občania židovského pôvodu prezidentovi Jozefovi Tisovi. Žiadali ho v nich o výnimku a milosť po tom, ako sa na nich začali vzťahovať rozsiahle protižidovské zákony spísané v tzv. Židovskom kódexe, vládnom nariadení Slovenskej republiky, ktoré bolo vydané 9. septembra 1941. Dokument obsahoval 270 paragrafov a slovenských Židov zbavil volebného práva, osobných slobôd, zakázal zamestnania v službe štátu, vykonávať slobodné povolania, obmedzil ich vzdelávanie i množstvo činností ako napríklad jazdu na bicykli, či lovenie rýb, zbavil hmotného a nehmotného majetku, vylúčil z verejného života, nariadil prepustenie z verejných služieb, či prikazoval kedykoľvek strpieť kontroly bezpečnostných zložiek.
Ľudia zbavení dôstojnosti, občianskych a ľudských práv, okradnutí o majetok, ožobračení, žijúci v biede, vylúčení zo spoločnosti, vysťahovaní zo svojich domovov, terorizovaní raziami Hlinkovej gardy, označení žltou hviezdou žiadali svojho prezidenta o pomoc. Od detí po starcov písali listy a prosili, aby sa nemuseli vysťahovať zo svojich domovov, aby mohli chodiť do školy, aby sa mohli zosobášiť, aby nemuseli odísť zo zamestnania, aby sa mohli cítiť ako ich spoluobčania, aby neboli deportovaní. Žiadali a dokazovali, že sú Slováci ako zvyšok národa. Do prezidentskej kancelárie zaslali vyše 20 000 žiadostí. Jozef Tiso udelil výnimku iba v 922 prípadoch. Židia okradnutí o majetok, zbavení práce, sa stali záťažou spoločnosti, ktorej bolo potrebné sa zbaviť.
FOTO: DPOH - Ľuboš Kotlár