V Linzi sa všetko začína
Prečo sa hovorí „in Linz beginz“, som sa žiaľ, nikde nedočítala, možno som zle hľadala, v nesprávnych zdrojoch, ale v každom prípade, ak sa napríklad na ceste zo Salzburgu zastavíte na pár dní v Linzi, v hlavnom meste Horného Rakúska, zaručene nespravíte chybu. Linz je vzdialený od Salzburgu ani nie hodinku autom smerom na Viedeň po diaľnici A1.
Linz je aj mestom hudby. Niekoľko mesiacov tu so svojimi rodičmi a sestrou Nannerl strávil Wolfgang Amadeus Mozart. Práve v Linzi skomponoval v novembri 1783 známu Linzer Symphonie – C Dur. Veru, hudba sa zapísala aj do histórie Linzu veľkými písmenami. Okrem Mozarta tu v dóme žil aj organista a hudobník, učiteľ hudby - Anton Bruckner. Dodnes je Brucknerov hudobný festival v Linzi vyhľadávaným podujatím milovníkov klasickej hudby. Ten sa koná vždy na jeseň, už od roku 1977.
Linecká torta ̶ sladká dobrota patrí k najstarším sladkostiam, ktoré pomenovali po názve mesta. Prvé záznamy, v ktorých sa objavil recept na túto sladkosť, sú z roku 1653. Dodnes je však záhadou, kto ju „objavil“. Recept pochádza z viac ako 350 rokov starej kuchárskej knihy. Kedysi v nej boli rôzne recepty na cesto na lineckú tortu, ktorá sa vždy tešila veľkej obľube. V čase baroka sa rozšírila i medzi ľud.
Linz je krásne staré mesto, má mnoho zaujímavostí, je pekne upravené, s množstvom zelene a, samozrejme, s mohutným Dunajom. Pre domácich isto príjemné miesto na život. Bolo mestom robotníckej triedy, pred osemdesiatimi rokmi práve tu vznikol oceliarsky a technologický kolos - voestalpine Stahlwelt, ktorý dodnes zamestnáva mnoho domácich.
Prechádzku po starom Linzi rozhodne musíte zakončiť výletom na „domáci kopec“ Pöstlingberg, ktorý meria 539 metrov. Je obľúbený u obyvateľov a atrakciou pre turistov. Električka, ktorou sa naň vyveziete, je jednou z najstrmších „priľnavých dráh“ v Európe vôbec. Z centra mesta to trvá 20 minút. Súpravu vozňov zmodernizovali, tá stará, nostalgická súprava jazdí len v lete a je neodmysliteľnou súčasťou koloritu mesta. Na kopci Pöstlingberg tróni pútnická bazilika Sedembolestnej Panny Márie. Krásny výhľad a pohľad na celé okolie Linzu vám bude peknou odmenou. Pri návšteve mesta radíme využiť výhodnú Linz Card, ktorá vám umožní spoznať Linz, zdarma použiť verejnú dopravu Linz AG Linien či vstup do múzeí mesta. Jej súčasťou je bonus v hodnote 10 euro. Sú tri rôzne možnosti Linz Card, a to na jeden, dva a tri dni. Je určená individuálnym turistom.
Náš tip: stiahnite si aplikáciu Visit-Linz-App, ponúkne prehľad všetkého, čo by ste mali v Linzi vidieť, navštíviť či ochutnať https://www.linztourismus.at/en/leisure/plan-a-trip/app/
Linz sa vám bude isto páčiť, odporúčame návštevu minimálne na dva dni. Ubytovanie si rezervujte v moderne rekonštruovanom hoteli arte Hotel Linz, pár krokov od múzea budúcnosti.
Budúci týždeň o múzeu budúcnosti Ars Electronica Linz
Autorka + foto: Beata Havranová