Umenie kuchyne Magdaleny Rettigovej

Kam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Varenie, pečenie a prípravy na Vianoce sú už za nami,  a  akoby už ani neboli, veď čas tak rýchlo letí. My však varíme a pečieme ďalej. Zo všetkých médií sa nás smejú kuchári v bielych čapiciach či obrázky a fotografie rozmanitých, zaručene dobrých, osvedčených  a zdravých receptov z rôznych krajín a kultúr.

Jedno meno však predsa dominuje v dnešných kuchárskych zručnostiach či domácich a zdravých receptoch Je to meno známej gazdinej, buditeľky, spisovateľky, autorky básní, krátkych próz, divadelných hier ‒ Magdaleny Dobromily Rettigovej (rodenej Artmannovej). Narodila sa v roku 1785 v obci Všeradice.  Preslávila sa svojím kuchárskym umením a dnes by isto  „strčila“ do vrecka mnohých kuchárov. Bola manželkou českého buditeľa J. A. S. Rettiga, vďaka ktorému sa naučila po česky a začala v češtine aj písať. Žili spolu okrem iných miest i v rodisku významného českého hudobného skladateľa  Bedřicha Smetanu, v  Litomyšli. Magdalena Dobromila sa venovala buditeľskej a kultúrnej činnosti, spoločenskej etike, organizovala spoločenský život žien a povzbudzovala ich v boji za rovnoprávnosť. Venovala sa výchove mladých dievčat, učila ich hospodáriť, šiť, stolovať, správať sa na úrovni a, samozrejme, variť.

Jej najznámejšie dielo, s ktorým „prerazila“ takmer do každej domácnosti,  je „Domácí kuchařka“, ktorá bola vydaná v roku1826! Alois Jirásek o nej dokonca napísal životopisnú divadelnú hru M. D. Rettigová, v ktorej  je aj zmienka o tejto kuchárskej knihe.

Spomeňme niektoré ďalšie dielka z pera pani Rettigovej:

Chudobičky – milostné poviedky a dramatické  hry pre učenú spoločnosť.

Kafíčko – v ňom sa venuje príprave kávy a zákuskov vrátane rád, ako sa chovať v spoločnosti a konverzovať.

Isto prospešná téma pre súčasnosť a mnohých, ktorí žiaľ, stratili, či vôbec nevedia, ako sa správať v spoločnosti a na verejnosti.

Knihy Magdaleny Dobromily Rettigovej sú veľmi vzácnym a úzkym artiklom, preto tí, ktorí ich vlastnia, majú šťastie,  lebo ich zoženiete veľmi ťažko. Možno však budete mať šťastie v niektorom dobrom antikvariáte v Čechách alebo na Slovensku.

Ešte jeden zaujímavý tip – vynikajúca kuchárska kniha  –  zbierka receptov „ Jak se vaří u Šroubka “ Tento pražský hostinský a najlepší hotelier v časoch prvej republiky bol vynikajúcim kuchárom a denne varil niekoľko výborných jedál pre svojich hostí. Najmä dobré polievky, hovädzinu a divinu, čerstvé ryby atď. V tom boli manželia Šroubkovci majstrami. Knihu receptov, ktorá vyšla v Prahe v roku 1911, venovali, ako v kuchárke píšu, „ svojim milým hosťom  manželia Berta a Karel“ . Aj dnes vám ponúkne mnoho receptov od jednoduchších pre úplných začiatočníkov, až po špeciality určené  tým, ktorí sa už v kuchyni zvŕtajú  ako profesionáli....

Odporúčame pekný výlet do stredných Čiech, na prehliadku veľmi vkusne a s nápadom pripravených artefaktov v  Galérii a múzeu M. D. Rettigovej,  priamo vo Všeradiciach v okrese Beroun. A, samozrejme, máme pre vás aj iné tipy na zaujímavosti  v okolí Berouna. Napríklad  Konepruské jaskyne, Chrustenickú šachtu či ďalšie múzeá v tejto oblasti.

 www.zamecky-dvur.cz, www.galerie-dobromila.cz

Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.