Tajomné Česko
Tajomné Česko láka na šifru templárov a pekelné ohne Záhadné poklady, paranormálne javy v pochmúrnom lese či vchod priamo do pekiel. To všetko nájdete v Česku, krajine tajuplných príbehov. Vydajte sa za mystikou a dobrodružstvom, pričom vám neraz nabehne husia koža.
Templársky poklad sa vraj ukrýva na Morave
Už niekoľko storočí sa striedajú hľadači pokladov na moravskom hrade Veveří (na snímke) neďaleko Brna. Traduje sa, že práve sem previezli templári svoje cennosti z Francúzska po likvidácii rádu v roku 1307. Poklad strážcov najväčších tajomstiev ľudskej histórie však nebol do dnešných dní nájdený. Nedávny výskum na Veveří však potvrdil existenciu podzemných priestorov pod kostolíkom blízko hradu a predpokladá sa ich tajné prepojenie.
Podľa záhadologov je nad vchodom do kostolíka šifra mena Molay, čo bol posledný veľmajster templárskeho rádu. S hradom Veveří je spojený aj jeden z najvýznamnejších politikov 20. storočia Winston Churchill, ktorý sem po tri razy zavítal k svojmu priateľovi, vtedajšiemu majiteľovi hradu barónovi de Foresta.
Paranormálne javy v tajomnom lese Bor
Zvláštne zvuky, temný prízrak, červené planúce oči a ďalšie čudné záhady sa tradujú o lese Bor neďaleko Českých Budejovíc. Prvé zmienky o tejto lokalite pochádzajú už zo stredoveku. Pred 400 rokmi tu stála malá osada obklopená bažinami, v ktorých sa utopilo niekoľko ľudí. Práve duše, ktoré dodnes nenašli pokoj, sú údajne zdrojom nepríjemných pocitov tunajších turistov. Ďalšie svedectvá návštevníkov tajuplného lesa uvádzajú miznúce postavy, časové posuny alebo podivné priehľadné siluety na fotografiách. K mystickému lesu Bor sa vzťahuje aj historická udalosť z obdobia, keď tu bol vojenský priestor. Jednej noci sa vojaci navzájom postrieľali údajne preto, že sa jeden z nich zmenil na zvláštnu bytosť.
Vchod do pekiel len pár kilometrov od Prahy
Pokiaľ máte dosť odvahy a guráže, navštívte jedno z najtajuplnejších miest v Českej republike ‒ hrad Houska (na snímke). Nachádza sa len pár kilometrov od Prahy a je postavený na skale, v ktorej je údajne brána do pekiel. Podľa legendy sa jedného dňa otvorila puknutím skalnej steny a zjavovali sa tu démoni a diabol. Pri prehliadkach hradu sa dodnes stáva, že návštevníkom zostane nevoľno či mdlo, alebo majú pocit ľahkého omámenia.
Unikátny vrch, z ktorého stúpa para i pri veľkých mrazoch.
Neuveriteľný rozdiel šestnástich stupňov v teplote medzi unikajúcim vzduchom a okolím. Svoju záhadu dlhé roky ukrýval vrch Boreč v Českom stredohorí, ktorý je opradený mnohými povesťami a legendami. Z jeho vrcholov totiž vo veľkých mrazoch stúpa teplá para. Tajomstvo českého prírodného unikátu vysvetlil v roku 1881 pražský univerzitný profesor, ktorý zistil, že Boreč je zvnútra pretkaný zložitým puklinovým labyrintom. V zime vo svojej spodnej časti nasáva studený vzduch, ktorý sa cestou hore zohrieva, a pri svojom výstupe na povrch má teplotu 9-10 °C.
Hrady lúpežných rytierov dodnes ukrývajú tajomstvá
České Švajčiarsko – kraj nádherných pieskovcových stien a skalných brán ‒ ale také strašidelné miesto, kam sa v dávnych dobách obávali ľudia vkročiť. Svoje sídla tu totiž mali lúpežní rytieri, ktorí podnikali výpravy do okolia. Za lúpežnické boli označované hrady Falkenštejn, Šauštejn či Tolštejn. Ich zrúcaniny sú dodnes lákadlami pre milovníkov dobrodružstva a mystiky. Napríklad v pôvodne gotickom hrade Tolštejn vraj dodnes straší biela pani s veľkým čiernym psom a vyviera tu prameň, z ktorého tryskajú spolu s vodou aj zrnká zlata.
Unikátna kópia Turínskeho plátna sa ukrývala niekoľko stoviek rokov
Píše sa rok 1999. V kláštore Broumov je nad kaplnkou zasadený štukový zlátený veniec s nápisom Sancta Sindon, čo je názov pre slávne Turínske plátno, do ktorého mal byť po smrti zahalený Ježiš Kristus. Tajomstvo nápisu nedá spať mladému Přemyslovi Sochorovi a v drevenej schránke za vencom nájde ukrytú kópiu plátna. Tá bola podľa priloženej listiny darom turínskeho arcibiskupa a je rozmerovo takmer zhodná s originálom. I keď sa vo svete nachádza približne 40 kópií Turínskeho plátna, broumovské je jediné v strednej Európe a patrí k tým najvydarenejším.
Viac tipov na magické miesta v Česku a ich príbehy nájdete na http://www.ceskozemepribehu.cz/
Spracoval Prokop Slováček, Foto Jan Strakoš, Tomáš Svoboda - v spolupráci s CzechTourism