Komplexné cestovné poistenie do zahraničia – prečo zvážiť aj pripoistenia
Cestovné poistenie do zahraničia by malo byť samozrejmosťou pri každej ceste. Človek predsa nikdy nevie, čo ho môže postretnúť. Ak máte ale pocit, že štandardný balík poistenia by vám nemusel stačiť, môžete si pridať aj rôzne iné výhodné pripoistenia.
Aké sú možnosti a pre koho je pripoistenie vhodné?
Pripoistenie pre rizikové športy
Patríte medzi ľudí, ktorí obľubujú aktívnu dovolenku? Špeciálne poistenie do zahraničia pre všetky prípady by malo byť súčasťou vašej výbavy.
Tak napríklad, pripoistenie pre rizikové športy vám umožní užiť si takmer všetky aktivity, či už na letnej alebo zimnej dovolenke. Využijete ho pri vykonávaní bežných športov v rámci verejne organizovaných súťaží a pri rizikových športoch. Rizikové športy, pre ktoré je možné pripoistenie, nájdete v zozname na stránkach poisťovne.
Pripoistenie auta
Ak v zahraničí používate aj auto, či už svoje alebo z požičovne, cestovné poistenie auta by ste rozhodne mali zvážiť. AXA Assistance ponúka autoasistenciu a poistenie požičaného vozidla. Poistenie požičaného auta znamená poistenie spoluúčasti na požičanom vozidle do výšky 1 200 €. Poistenie sa vzťahuje na poškodenie vozidla, odcudzenie vozidla a vandalizmus. Pripoistenie môžete využiť pri dlhodobom aj krátkodobom poistení.
Autoasistencia na cestách zasa pokryje poruchy vášho vozidla, ktoré vás môžu stretnúť počas cesty na dovolenku alebo na spiatočnej ceste. Netýka sa to pritom len zahraničia, ale aj dovolenky na Slovensku.
Takéto pripoistenie zahŕňa opravu vozidla na mieste alebo odťah do najbližšieho servisu, parkovné, ubytovanie alebo náhradu cesty do cieľa či domov. V prípade cesty do zahraničia aj repatriáciu neopraveného auta na Slovensko či telefonické tlmočenie pri styku s úradmi. V oboch prípadoch si vopred preverte výšku plnenia.
Zdroj: Jirsak / Shutterstock.com
Poistenie práce a štúdia
Cestovné poistenie auta nie je to jediné, čo by ste mohli potrebovať, ak idete do zahraničia študovať alebo pracovať. Pripoistenie pre prácu a štúdium sa vzťahuje na zdravotné udalosti, ku ktorým môže prísť v súvislosti s pracovnou činnosťou alebo štúdiom. Ide teda o rozšírenie štandardného cestovného poistenia.
Pripoistenie pre chronické ochorenie
Chronické ochorenia sú pri ceste do zahraničia rizikom, pretože potreba ich liečby sa môže prejaviť aj mimo Slovenska. To však nie je dôvod na to, aby ste sa obmedzovali a trávili celý život v uzavretom vákuu.
Ak vás zaskočí náhle zhoršenie zdravotného stavu, ktoré ohrozuje vaše zdravie alebo život, vďaka pripoisteniu poisťovňa prevezme náklady na neodkladné ošetrenie a liečenie v zahraničí. Stabilizované chronické ochorenia sú súčasťou základného cestovného poistenia.
Pripoistenie pre komplexné krytie
Ak si vyberiete komplexnejšie cestovné poistenie, môže pokryť prakticky všetky nepríjemné situácie, ktoré vás môžu na cestách stretnúť. Pre skutočný nadštandard si však môžete pridať aj pripoistenia pre rôzne situácie. Pripoistenie môžete, ale nemusíte potrebovať, závisí to aj od účelu a náplne vášho cestovania.
Európsky preukaz zdravotného poistenia nestačí
Ak vlastníte európsky preukaz zdravotného poistenia môžete mať pocit, že máte v prípade potreby zdravotnej starostlivosti krytie minimálne na území EÚ. Požiadať oň môžete vo svojej zdravotnej poisťovni.
Európsky preukaz zdravotného poistenia vám dáva nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti u tých poskytovateľov, ktorí majú napojenie na systém verejného zdravotníctva. Platia pre vás prakticky rovnaké podmienky ako pre domácich občanov, takže doplatky musíte hradiť z vlastného vrecka.
Takisto nepokryje ani náklady na prevoz domov či repatriáciu, ani náklady na pátranie horskou službou a podobne. S bežným zdravotným poistením teda dostanete nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť, ale nadštandard si budete musieť uhradiť sami.
Zdroj titulného obrázka: Anastasia Gubinskaya / Shutterstock.com