Ponorte sa do budúcnosti
Hlavné mesto Horného Rakúska Linz, to nie je len hudba Antona Brucknera, či linecká torta, Linz je mestom vedy a moderných technológií.
Nápadná, sklenená budova, ktorá stojí na brehu rieky Dunaj, je jej centrom. Známa Ars electronica center – múzeum budúcnosti.
Samotnú, zaujímavo koncipovanú sklenenú budovu je vidieť už zďaleka, v noci ju osvetľujú farebné lúče, iluminácia. Múzeum tu vzniklo v roku 1996.
Cieľom jeho zakladateľov bolo zoznámiť širokú verejnosť, jej všetky vekové kategórie a budúce generácie, predstaviť moderné technológie trochu inak.
Ars electronica center ( skratka AEC ). Programátori a zamestnanci sa snažia prepojiť umenie s robotizáciou, prepojiť umenie a vedu, a to všetko akosi zosúladiť a očariť výsledkom publikum. Odborníci kombinujú rôzne technologické a technické postupy a výsledok je vždy zaujímavý a najmä jedinečný. Návštevník sa pozerá vlastne na umelú inteligenciu. Môžete programovať, vytlačiť si 3D objekt, zažiť nové technológie inak, ako ovplyvňujú alebo môžu ovlpyvnit náš život. Mate možnosť pri návšteve centra ohmatať inštalácie, niektoré exponáty si aj vyskúšať, pretože práve tí, ktorí koncipovali toto centrum majú záujem o to, aby sa každý návštevník do aktivít priamo tu zapojil.
AEC je isto miestom, ktoré by ste nemali pri návšteve Linzu opomenúť. Ocitnete sa v úplne inom svete, ponúkne vám možnosť porozmýšľať o istých veciach, zaujme v každom smere. V Múzeu AEC poriadajú rôzne workshopy pre školy. Je tu napríklad projekcia na podlahe a stena o veľkosti 16 krát 9 metrov, laserové lúče a troj D animácia. Virtuálny svet je napríklad z oblasti medicíny, geológie, či astronómie – Deep Space 8K.
Ars Electronica Center je priestor, kde sa dozviete ako umelé technológie vedia zmeniť, či menia náš život. Sú tu aj laboratóriá budúcnosti, laboratóriá robotiky, ateliér laboratória pre umenie a výskum. Raz do roka práve tu v AEC odovdzávajú cenu Prix Ars. Je jednou z najznámejších a udeľujú ju každoročne cien v oblasti elektronického a interaktívneho umenia, počítačovej animácie, digitálnej kultúry a hudby. Udeľuje ju od roku 1987 spoločnosť Ars Electronica.
Viac o tomto zaujímavom projekte na: www.ars.electronica.art
Autor článku a fotografií: Beata Havranová