Jeseníky si môžete aj zamilovať...

Kam na dovolenkuKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam na víkendKam za zdravím, wellnessom

Tipov sko stráviť predĺžený víkend, či naplánovať si príjemne prežitý týždeň niekde v horách, kam nemusíte dlho cestovať, vám vieme poradiť neúrekom, ale jeden tip, ktorý nás opäť po roku príjemne prekvapil, by sme predsa len pre vás mali – smer Jeseníky: vzácne premene, klimatické kúpele, prekrásna príroda, oddych ako v rozprávke...Z Bratislavy po diaľnici na Brno, Mohelnici, Olomouc, Šumperk, Hanušovice a Ramzovské sedlo, ste tam približne za dve a pol hodiny až tri hodiny....nezabudnite však na diaľničnú nálepku ( Olomoucký kraj).

A aké by to boli kúpele bez vody. V Jeseníkoch majú svoje nezameniteľné miesto i pramene. Pracovníci kúpeľov Vincenza Priessnitza sú veľmi angažovaní, ich združenie Brontosaurus sa snaží obnoviť staré horské pramene, ktoré tu kedysi v 18. a 19. storočí chrlili krásnu, čistú a zdravú horskú vodu. Veď len nedávno sa podarilo  spolu s nemeckým združením Naturheilbund realizovať obnovu prameňa pod taktovkou Mgr. Jiřího Glabazňu, ide o „Slovanský prameň“. Ruku k dielu aj finančnú podporu priložili aj České Lesy a Spoločnosť Vincenza Priessnitza. A tak dnes zo známého prameňa opäť pijú ľudia. Tento prameň bol kedysi najnavštevovanejším práve tu v lesoparku, areálu kúpeľného  domu. Je tu aj altánok, kde si turisti môžu posedieť, oddýchnuť si a vychutnať prekásne okolie. Prameň dal postaviť pán Priessnitz na počesť svojej dcéry Žofie. Za minútu z neho vytečie približne 1,7 litrov „jeseníckej“vody.......Ďalším tipom pre tohtoročnú sezónu je aj možnosť využiť nordic walking ako príjemnú terapiu a to nielen na vzduchu, či „ na suchu“, ale i vo vode, priamo v bazéne. Šarmantná trénerka Katarína predvedie hosťom ako správne narábať a pohybovať sa s palicami vo vode. O túto kombinovanú terapiu, či formu oddychu je v Priessnitzových klimatických kúpeľoch tento rok veľký záujem.

Priessnitzove liečebné kúpele sú najstaršie vodoliečebné kúpele svojho druhu na svete. Metódu začal aplikovať tunajší rodák Vincenz Priessnitz, ktorý v roku 1822 založil práve tu na Gräfenbergu  ( pomenovanie, ktoré mala táto časť Jeseníkov v minulosti ) vodoličebné kúpele, respektíve skromný vodoliečebný ústav, a tak položil základ novej liečebnej metódy – teda vodoliečby.

Pracovníci Priessnitzových kúpeľov ponúkajú hosťom pravidelné kultúrne, hudobné podujatia, ale aj výnimočné akcie, akou je napríklad tento rok nesporne výstava architektonických skvostov – objektov – kúpeľných domov, ktoré vznikli v Čechách a na Morave. Jedinečný, ucelený obraz, či ak chcete prierez architektúry, stavieb kúpeľých domov celej Českej republiky je vôbec prvným takýmto počinom. Do vývoja a histórie kúpeľníctva návštevníkov „pozve“ mnoho kresieb, fotografií, ktoré verne zobrazujú vtedajšiu atmosféru kúpeľníctva, kolnády, fontány, budovy kúpeľov, nádherné a honosné vily, penzióny, hotely, parky,  prosto všetko, čo vytvára neopakovateľnú atmosféru kúpeľov. Zasvätené slovo pridali aj historici architektury pán Pavel Zatloukal a Lubomír Zeman. Tí sú aj autormi ojedinelej publikácie Slavné lázně Čech, Moravy a Slezska.

Ako nám povedal obchodný riaditeľ kúpeľov Vincenza Priessnitza pán Mgr. Tomáš Rak, „Rozsah výstavy je ozaj famózny, ide totiž o prezentáciu dvasiatichdvoch objektov – kúpeľných domov v Čechách, na sedemdesiatich paneloch“,je to jeden z dlhodobých projektov v rámci kultúrnych aktivit našich kúpeľov pre pacientov i hostí, ktorí sem prídu. Priessnitzove liečebné kúpele pripravili túto netradičnú výstavu v spolupráci s pražským nakladateľstvom FOIBOS BOOKS.

Priessnitzove princípy zdravej životosprávy  a otužovania sa, či zábaly „šokovou terapiou“ vďaka horúcej a studenej vode platia platia a aplikujú sa s úspechom po dnes. Liečiteľ Vincenz Priessnitz pacientov vyviedol do prírody, zaviedol pre nich pravidelný denný režim a svojimi metodami, názormi ich presvedčil  o  sile prírody, vzduchu, pohybu. Liečil pacientov v súlade s prírodou, čo platí práve tu na Gräfenbergu s úspechom dodnes. Veď nakoniec na Gräfenbergu sa kedysi liečila a stretávala politická a kultúrna elita vtedajšej Európy i zámoria. Už počas života pána Priessnitza vzniklo 200 publikácií o jeho liečebných metódach!!. Priessnitz je naozaj nielen fenomén, pokiaľ ide o medicínsky pohľad, ale je aj  kultúrnym  fenoménom.“ Takže dovolenka strávená v Jeseníkoch, to je náš tip pre Vás!

Beata Havranová, text a foto 

Viac tipov a informácií o bohatom programe počas leta sa dozviete na:

www.priessnitz.cz/volny-cas/9273-trasy.html

www.priessnitz.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.