Cesta okolo hôr
Už je to presne 80 rokov, kedy sa datuje prvá jazda na Großglockner a tiež aj prvý prechod masívu Tauern s automobilom.
3. augusta 1935 cestu na Großglockner 3.798 - (Hochalpenstraße) po päťročných stavebných prácach, za veľkého mediálneho záujmu oficiálne otvorili a odvtedy bola pre premávku voľne dostupná. Rok predtým, 22. septembra 1934, salzburgský krajský hajtman Dr. Franz Rehrl a staviteľ cesty Ing. Franz Wallack, ako spolujazdec prešli (resp. doslova prekrížili) autom pohorie Vyskoké Taury - Hohen Tauern. Ich povozom bol „Steyr 100“, model auta, ktorý bol na túto náročnú štreku prispôsobený. Prvý "výstup" nahor bol zároveň aj prvým historickým prechodom automobilu cez Tauernský masív.
Na jeseň 1924 poverili pána Ing. Franz Wallack poverený, aby naplánoval a zrealizoval projekt panoramatickej cesty z obce Fuschl v regióne pri Salzburgu, z regiónu Pinzgau do korutánskej obce Heiligenblut. 30. augusta 1930 zarachotil prvý odstrel vo Ferleitene a o rok neskôr bola už jedna tretina cesty hotová, dve tretiny ešte vo výstavbe.. Až tritisíc robotníkov za najťažších pracovných podmienok sa podieľalo na tejto monumentálnej stavbe vo vysokých horách.
Prechod masívu Tauern so Steyer 100: Cesta z Ferleitenu cez Hochtor smerom na Heiligenblut trvala autom Steyer 100 päť hodín. Dvanásť kilometrov dlhá spojovacia cesta medzi severnou a južnou rampou bola doslova plná kameňa. Dr, Franz Rehrl počas svojho otváracieho príhovoru zdôraznil: “S vysokým uspokojením, s pocitom šťastného hrdinstva si dovolím oznámiť, veľavážení slávnostní hostia, že včera som, celú trasu Hochalpenstraße z Heiligenblut cez Fuscher Törl do Zell am See po prvý raz s autom zvládol a tak som prelomil prekážku pohoria Hohen Tauern". Staviteľ magistrály pán Ing. Franz Wallack označil otvorenie časti štreky ako milník v stavbárskej histórii Rakúska.
Mimochodom, prvý horolezec zdolal tento štít v roku 1800! Pre mnohých je tento impozantný štít cieľom výletu a tým pravým pojmom pre dokonalosť a krásu prírody.
Beata Havranová