Trevír, najstaršie mesto Nemecka

Trevír je jedno z centier špičkových moselských vín, ale tiež je mestom, kde si môžete prezrieť jedenásť pamiatok zo zoznamu UNESCO.

Leží na západe Nemecka pri hraniciach s Luxemburskom. Založili ho Rimania pod názvom Augusta Treverorum. Je najstarším nemeckým mestom. Kedysi v ňom sídlilo niekoľko rímskych cisárov a za Konštantína Veľkého tu malo žiť 80 až 100 000 ľudí.

Víno tu profesionálne pestujú už od rímskych čias, pokusy Keltov, občas trochu divoké, boli skôr amatérske. Dnes v údolí rieky Mosely, ale tiež u jej prítokov: Saary a Ruwery, vyrába víno približne 5 000 vinárov. Sústredili sa na produkciu kvalitných vín, ktorá sa medzi bielymi vínami stala podobne preslávená ako tá červená, napríklad z okolia Rhony alebo z francúzskeho Bordeaux. Najmä potom rizlingy.

Stánok na pekne zrekonštruovanom Hlavnom námestí, kde miestne vinárstva ponúkajú svoju produkciu.

Miestna špecialita, rímske víno Mulsum

Tunajšie vína môžete ochutnať na viacerých miestach v Trevíre. Ako prvé sa ponúka elegantný bar uprostred Hlavného námestia. Od skorej jari do neskorej jesene sa tu vystrieda niekoľko desiatok vinárov (obvykle dvaja v priebehu jedného týždňa). Majú tu šancu predstaviť svoje vína.

Množstvo tipov na rôzne podniky nájdete na turistickom webe: trier-info.de/en. Poradia vám aj v Trevírskych informáciách pri Čiernej bráne (Porta Nigra). Priamo v meste sídli osem vinárstiev, asi najbližšie je Biskupské vinárstvo (Bischöfliche Weingüter) a jeho obchod neďaleko Konštantínovej baziliky. V centre mesta narazíte tiež na niekoľko veľmi dobrých vínoték.

Špecialitou, ktorá stojí minimálne za ochutnanie, je víno Mulsum. Vyrábajú ho tu podobným spôsobom, akým ho robili starí Rimania. Tí do neho pridávali med, a jeho chuť často zvýraznili rôznym korením, bylinkami alebo aj čiernym korením. Pili ho ako aperitív, niekedy tiež aj varené. Súčasný moselský variant tohto vína nie je taký drsný ako bol ten rímsky, je skôr elegantnejší. Ochutnať ho môžete vo viacerých baroch, predáva sa aj vo fľašiach.

Ďalšou miestnou špecialitou je viez, nápoj vyrobený z miestnych jabĺk alebo hrušiek. Vinári ovocný mušt v rôznej miere prekvasia (máva potom 5 až 11% alkoholu), až vznikne niečo na spôsob veľmi aromatického, ale kyslejšieho burčiaku.

Sladké a korenisté rímske víno Mulsum.

Skúsili ukradnúť zlatý poklad

Servírka vo vinárni Weinhaus, s ktorou som sa rozprával o tunajších pamiatkach, žartovala: „Byť majiteľom stavebnej parcely v centre Trevíru je skoro adrenalínový šport. Keď kopnete do zeme, riskujete, že narazíte na pamiatku z rímskych čias, a potrvá pár týždňov, mesiacov alebo aj rokov, kým vám archeológovia dovolia, aby ste sa znovu mohli pustiť do stavby.“

Že to ale nie je iba žart, o tom svedčí najväčší nález zlatých rímskych mincí na svete. Stavbári naň narazili v roku 1993 pri hĺbení podzemných garáží. Išlo o 2 650 mincí a 18,5 kilo čistého zlata. Po ukončení vykopávok vystavili archeológovia mince v Rýnskom zemskom múzeu, kde budia pozornosť návštevníkov. Ale nielen ich. Zaujali tiež partiu zlodejov, ktorá sa ich pokusila v roku 2019 ukradnúť. Našťastie sa to nepodarilo.

Pripomienka dávnych časov v antickej Čiernej bráne.

Zachraňoval ju aj Napoleon

Najslávnejšou pamiatkou Trevíru je antická Čierna brána (na otváracej fotografii). Pripomína skôr malý palác s dvomi prejazdami a zachovala sa hlavne preto, že sa stala súčasťou kostola. Ľudia ju kvôli tomu nemohli využívať ako lacný zdroj stavebného kameňa, ako to bolo bežné u iných antických stavieb v Trevíre, napríklad u rímskeho amfiteátra. K jej záchrane paradoxne pomohol aj Napoleon, milovník imperiálnej architektúry. Keď na začiatku 19. storočia mesto dobyl, nechal odstrániť kostol a ďalšie prístavby, a pokúsil sa bráne vrátiť jej pôvodnú podobu. Dnes se táto pozoruhodne zachovaná stavba stala jedným zo symbolov mesta.

Nádherné záhrady pri katedrále sv. Petra.

Prišlo 700 000 zvedavcov

Ďalšou zaujímavou pamiatkou zo zoznamu UNESCO je monumentálna a pôvodne románska katedrála sv. Petra. Bola miestom, kde slúžili omše tunajší mocní arcibiskupi, ktorí boli súčasne svetskými kniežatami a kurfirstami, teda voliteľmi cisára Svätej ríše rímskej. Jedným z nich sa stal aj arcibiskup Balduín Luxemburský, ktorý pomohol na cisársky trón svojmu príbuznému, českému kráľovi Karlovi IV. Katedrála je tiež miestom, kde cirkevní hodnostári uložili rúcho, ktoré údajne patrilo Ježišovi Kristovi. Vedci o jeho pravosti oprávnene pochybujú. To však vôbec nevadilo 700 000 zvedavcom, ktorí sa naň prišli pozrieť, keď ho tu v roku 1996 vystavili.

Na výlet do viníc a k meandrom Mosely

V Trevíre stoja za návštevu aj ďalšie pamiatky z rímskych čias: amfiteáter pre 30 000 ľudí, Cisárske kúpele alebo Konštantínova bazilika, kedysi trónna sála rímskych cisárov, obložená belostným mramorom, z ktorej sa dnes stal trochu stroho pôsobiaci evanjelický chrám z tmavých tehál. Veľa pamiatok z antického obdobia nájdete tiež v Rýnskom zemskom múzeu.

Príjemne pôsobí pekne zrenovované historické centrum mesta so starobylými uličkami a množstvom vinární, kaviarní alebo reštaurácií. Mnoho ľudí sa vydá na okolité cyklotrate a turistické trasy, ktoré vedú cez vinice alebo okolo romantických zákrut Mosely.

PETR VESELÝ

Množstvo užitočných informácií o tom, čo vidieť, robiť alebo ochutnať v Trevíre, nájdete na: www.trier-info.de/en.

Nájdete tam aj ponuku turistických trás a cyklotrás.

Foto autor a

Trier Tourismus und Marketing -Jan Malburg a Melanie Reuss

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.