Orlicko a Podorlicko – 1. časť
Nachádzame sa v kraji pod Orlickým horami, široké údolie spojené riekami Tichá a Divoká Orlice. Práve tu sa v malebnej prírode skrývajú miesta plné tajomstiev, povesti o pokladoch, zrúcaniny stredovekých hradov a zámky.
Potštejn
Nachádzame sa v kraji pod Orlickým horami. Široké údolie spojené riekami Tichá a Divoká Orlice. Práve tu sa v malebnej prírode skrývajú miesta plné tajomstiev, povestí o pokladoch, zrúcaniny stredovekých hradov a zámky.
Toto romantické miesto na rieke Divoká orlice sa môže pýšiť svojimi dvoma pamätihodnosťami: zámkom ale i hradom. Máloktorý hrad má takú pestrú históriu ako práve Poštejn. Už ste počuli o jeho dobývaní Karlom IV. alebo o poklade lúpežného rytiera Mikuláša, či posadnutosti grófa Chamaré?
Podľa povesti bol rytier Mikuláš príslušníkom rodu Drslavicov, ktorí hrad založili. Jeho otec, Procek, sa vydal v roku 1310 na snem českej šľachty, kde sa vraj nepomeril s nemeckým pražským mešťanom, a tak ho pri jeho ďalšej návšteve zabili. Syn Mikuláš, dlho neváhal a svojho otca pomstil, tým si však vyslúžil hnev kráľa Jana Luxemburského. Ten ho istý čas držal vo svojom väzení, podrobil finančným pokutám a nakoniec poslal do Ríma na „očistnú púť“ . Hrdý Mikuláš celú situáciu nezvládol a stal sa lúpežníkom. Niet divu, že sa na hrad vypravilo kráľovské vojsko, ktoré viedol budúci slávny český kráľ Karol IV. Napriek tomu, že sa píše o nedobytnosti hradu, Karolovi sa podarilo hrad zrovnať zo zemou a pod ruinami hradnej veže pochoval odbojného Mikuláša. Hovorí sa, že rytier za čias svojho zbojníctva nakradol obrovské bohatstvo. Bohatstvo tak bolo navždy zasypané v podzemí tajomného hradu. K poviedkam o poklade prispel aj latinský nápis, vytesaný v kameni. Pravdepodobne vznikol za čias Jiřího z Poděbrad. V 18. Storočí sa gróf Jan Antonín Chameré, vtedajší majiteľ potštejnského panstva snažil záhadný nápis vylúštiť a prečítal: “Signata istes caritas extirat hostes – Dbaj znamenia, láska vyhladí nepriateľa“. Citát si objasnil podľa seba a začal hľadať ukrytý poklad. Za tým účelom prekopal polovicu už vtedy zchátraného hradu, ale nič nenašiel. Jeho príbeh inšpiroval spisovateľa Aloisa Jiráska k napísaniu románu Poklad. Mimochodom, Chameré neúspešne hľadal potštejnský poklad asi 35 rokov, ale vy určite nestrácajte nádej a skúste prísť hľadať.........vyplatí sa..
Atrakcie zámku – Bubákov a Pohádkov
Malebný barokový zámok sa tiež stal dejiskom Jiráskovho románu Poklad. Postavil ho gróf Jan Ludvík Harbuva Chamaré v rokoch 1749 – 1755. Zámok potom prešiel smutným obdobím, ktoré sa definitívne skončilo nástupom nového majiteľa, ktorý zámok opravil a v roku 2006 otvoril svojim návštevníkom. Okrem klasických prehliadok zámku si určite nenechajte ujsť prehliadky hradu, pri ktorých sa ponoríte do doby pompézneho baroka. Sám pán kráľ Francúzska, Ludvík XIV a jeho milenka Madame Pompadour, vás nechajú nahliadnuť do ich sveta, do sveta blahobytu, politiky a intríg.
Ďalšími atrakciami zámku je Bubákov, tentokrát sa neocitnete v komnatách ako pri Ludvíkovi, ale v podzemí, kde ožijú duchovia historických postáv Potštejna.
Pre tých najmenších je pripravený Pohádkov, zábavná expozícia a herňa.
Romantici si určite vychutnajú atmosféru parku v zámku a posedenie v cukrárni zámku.
Túžite stráviť noc na zámku? Potštejn Vám ponúka hotel s kapacitou 20 lôžok. Pán majiteľ s rodinou pre Vás rád pripraví slávnostnú večeru, piknikový kôš či zabezpečí príjemnú masáž.
Potštejn sú proste nezabudnuteľné zážitky
Nový Zámek – Kostelec nad Orlicí
Oáza pokoja, tak by sa dal nazvať Nový Zámok v Kostelci nad Orlicí. Zámok postavili v empírovom štýle v rokoch 1829 – 1833 podľa viedenského architekta Jindřicha Kocha pre grófa Jozefa Kinského a patril rodine Kinských až do roku 1948. V roku 1992 bol zámok reštituovaný a vrátili ho späť rodine Kinských. Od tej doby jeho exteriér ako i interiér veľmi náročne rekonštruovali. Dnes sa môžete prejsť po 30 hektárovom anglickom parku, sú tu vzácne druhy stromov a rastlín. Nádherný pohľad na zámok sa vám naskytne priamo pri vstupe do parku. A keď máte šťastie, zámkom vás prevedie sám pán František Kinský a popri tom vám porozpráva pútavé príbehy jeho rodiny. Jeden príbeh je aj o mame, dnes 92 ročnej, Bernadette Kinskej, dáma, ktorú stretnete v zámockej kaviarni, kde drží ochranné žezlo nad chodom celej kaviarne a dohliada nad kvalitou podávaných jedál, samozrejme, podľa rodinných receptov. Vášnivým milovníkom hudby a kultúry je pán František Kinský. Na zámku okrem expozície s názvom "Život v Biedermeieri", v zrkadlovej sieni, pravidelne usporadúva vernisáže, koncerty rôznych hudobných žánrov i svadobné obrady.
Rod Kinských je staročeským, rytierskym a neskôr šľachitckým rodom, pochádza z 13. storočia. Patrí k najvýznamnejším aristokratickým rodinám v Čechách. Jeho príslušníci sú známi okrem iného aj tým, že sú zanietenými mecenášmi vedy a umenia.
Viac na: www.zamekkostelecno.cz
Barbora Havranová
Foto: Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko