Ľúbime Lublin

...nie, nie je to žiadne špeciálne či cudzie slovo, ale meno mesta, ležiaceho vo východnom Poľsku, v Lublinskom vojvodstve, na rieke Bystrzyca.

Poľsko som do dnešného dňa, žiaľ, nikdy nenavštívila, a tak pozvanie z turistickej organizácie Poľska v Prahe, som rada prijala. A vďaka tomu som „začala“ Poľsko spoznávať z jeho východnej časti, kde sú historicky zaujímavé mestá a jedným z nich sme spoznávanie východnej časti Polska začali. Krásnym mestom Lublin.

Môj prvý „dotyk“ s Poľskom i napriek tomu, že domáci tvrdia, že Lublinské vojvodstvo a mesto Lublin nie je úplne typickým poľským mestom, susedí totiž s Ukrajinou a Bieloruskom, a má neveselú, pohnutú, ale aj netypickú históriu. Náš pobyt bol veľmi príjemný a zaujímavý aj vďaka úžasnému sprievodcovi Krzysztofovi Raganowiczovi z mesta Lublin i pánovi riaditeľovi z centrály poľského turizmu z Prahy, pánovi Pavlovi Trojanovi, ktorý, keďže tu študoval,  pozná Lublin dokonale.

 

A tak sme sa ocitli na východe tejto 36 miliónovej krajiny, v dvoch mestách, v Lubline a v meste arkád a UNESCO, v meste Zamošč. Obe mestá ma očarili. Renesančnými stavbami, výbornými cestami, zelenými parkmi a plochami, čistotou, pohostinnosťou, Poliakom vlastnou, ale aj históriou, ku ktorej neoddeliteľne patrí aj poľská  židovská kuchyňa.

 

Lublin, tak ako aj mesto UNESCO Zamošč, má bohatú históriu, ktorá však nebola vždy ružová. Dobývanie i vláda Kozákov, Rusov, Arménov, Turkov, Habsburgovcov, to všetko dotváralo históriu a atmosféru mesta Lublin i mesta Zamošč. Napokon, aj samotné židovské obyvateľstvo, ktoré tu bolo už od 15.storočia,  vdýchlo mestu Lublin asi najviac svoju pečať, tú cítiť dodnes. Židovské reštaurácie, domy, synagógy. Napríklad židovská pekáreň rodiny Kužmiuk, stojí stále na pôvodnom mieste. Piekarna Kužmiuk, na ulici Furmańska v Lubline, kde dostanete pre Lublin a blízke okolie typický slaný koláč s cibuľou a makom  - cebularz, jednoducho delikatesa. Pečú ho tu nepretržite od roku 1944! Keď prídete do Lublinu, nezabudnite na tento dobrý, slaný zákusok a pýtajte si cebularz od Kuzmiuka. Aj dnes si Lublinčania radi privstanú a idú si po toto chutné čerstvé pečivo s cibuľou a makom.

Lublin má niekoľko dobrých reštaurácií, avšak domáci nás upozornili na názov zaujímavej židovskej reštaurácie priamo v srdci Lublinu, na reštauráciu Mandragora, kde vám ponúknu typické židovské menu: cez humus,  pitu, židovské taštičky – kreplach, židovský kaviár, pečenú kačku, plnené husacie krky či špeciálne upravenú kuraciu pečienku. Lublinčania majú radi židovskú kuchyňu a dobré jedlo.  Okrem toho Poliaci radi konzumujú pierogi. Ich typické poľské pirohy nesmú u nich doma na stole chýbať. Sú plnené všakovakými plnkami: od špenátu, tvarohu, mletého mäsa či húb, poliate teplým maslom. Výbornú pochúťku pripravujú na sto spôsobov. Začali sme náš seriálik o východnom Poľsku kuchyňou, ale obe mestá sú zaujímavé aj históriou či okolím. O tom, ale aj o iných zaujímavostiach v ďalšej časti.

Cestu do Lublinu a Žamočši sme zrealizovali vďaka poľskej leteckej spoločnosti LOT a kancelárii turizmu: Polish Tourism Organisation v Prahe. Ubytovanie v príjemnom hoteli Dom na podwalu priamo v centre mesta

Viac v češtine o tipoch www.polsko.travelwww.lublininfo.com/en

letecká spoločnosť LOT: https://www.lot.com/sk/en

ubytovananie: https://domnapodwalu.pl/

1. časť našej reportáže

Text a foto: Beata Havranová, slider: Kancelaria Prezydenta - Marketing Miasta Lublin

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.