Fašiangy na Východnej Morave
Kto nevidel východomoravské fašiangy, nevie čo sú to fašiangy. Aj keď inokedy etnograficky, teda kultúrne a jazykovo, ale aj nábožensky rozmanitý región Zlínskeho kraja, v jednom je predsa len jednotný: fašiangov, teda tradičných veselých a kostýmovaných fašiangových sprievodov sa nechce vzdať a uskutoční ich aj v náročnejších podmienkach tohto roka. Je jasné, že bude ťažké si vybrať.
„Neprekvapilo nás, že sa fašiangy konajú. Je to storočná, voči nevľúdnym dobám odolná tradícia,“ hovorí riaditeľka Centrály cestovného ruchu Východnej Moravy Zuzana Vojtová a dodáva: „Východná Morava je región plných emócií, roztopašnosťou pred obdobím veľkého pôstu je priam legendárny. Symbolom všetkého je sprievod maškár, v ktorom nechýba napríklad medveď.“
Prvým dňom predveľkonočného pôstu je popolcová streda. Tá tento rok vychádza na 2. marca. Usporiadatelia preto svoje fašiangy naplánovali najmä na dva víkendy, ktoré tomuto dátumu predchádzajú. Hlavné fašiangové podujatia sa tak tento rok na Východnej Morave uskutočnia v sobotu 19. februára, ale predovšetkým v sobotu 26. februára, a dokonca aj po nej. Čaká nás veľmi exponovaný čas plný neviazaného veselia a mnohých pochutín, tekutých i pevných.
Tohtoročné už 22. Lešetínske fašiangy v Zlíne se konajú v sobotu 19. februára a budú prispôsobené oslavám výročia 700 rokov od prvej písomnej zmienky o meste. Budete tu môcť stretnúť i kráľovnú Elišku Rejčku spojenú s históriou mesta. Návštevníkov tohto podujatia konaného na niekoľkých, akejkoľvek doprave uzavretých uliciach čaká vedľa množstva vystúpení aj sledovanie tradičného sprievodu, a navyše veľkolepé a vždy originálne predstavenie: pochovávanie basy. Majú ju tu na svedomí miestni recesistickí ochotníci.
O týždeň neskôr, 26. februára, sa uskutoční akcia s ešte dlhšou tradíciou. Pod názvom Festival tradícií — Fašiangy 2022 na vás v Strání čaká 35. ročník nádhernej, všetkými zmyslami vnímateľnej východomoravskej veselice. Kvôli covidu sa síce obmedzuje na program v exteriéri, ale i ten ponúka pestrú škálu zážitkov. V centre obce Strání pri zámočku jarmok tradičných remesiel, predaj výrobkov vrátane zabíjačky, a predovšetkým prehliadka fašiangových tradícií. Dozaista nebude chýbať preslávený mečový tanec Pod šable. Lákavou súčasťou rozjarenej soboty bude deň otvorených dverí v známej miestnej Sklárni Ladi Breznického.
Výstrelom z dela odštartuje v sobotu 26. februára o 13. hodine fašiangový sprievod v Kunoviciach. Návštevníci sa môžu tešiť tiež na ochutnávku šišiek od Tetušiek, členiek rovnomenného súboru. Budú ich ponúkať v kultúrnom zariadení Pálenica, dočkáte sa aj zabíjačkových špecialít od Mužského speváckeho súboru, a to v Areáli Jízdy králů.
Nie tak rozsiahly, ale určite rovnako veselý a pútavý bude program v bielokarpatskom Múzeu Bystřice pod Lopeníkem. Aj jeho pracovníci sa na návštevníkov tešia v sobotu 26. februára, a to od 9 do 14 hodiny. Poobede naviac zahrajú povestní Bystřickí heligonkári.
Desať minút po 10. hodine doputujú v sobotu 26. februára na Hanácke námestie v Kroměříži veselé maškary s medveďom. Od 9 do 17 hodiny tu bude prebiehať tradičný Masopustný jarmok. V ponuke bude množstvo dobrôt a zábavy, po celý deň hrá cimbálová muzika Denica. Rodiny s deťmi isto poteší karneval, ktorý sa začne o pol jedenástej. Na vodenie medveďa a fašiangové špeciality ste v sobotu 26. februára srdečne zvaní tiež do Bystřice pod Hostýnem preslávenej neďalekým pútnickým miestom a tiež európsky významnou tradíciou výroby ohýbaného nábytku. Predaj špecialít a fašiangové veselie na bystřickom námestí T.G.Masaryka sa začne rovnako o pol jedenástej.
Pokiaľ sa na veselie medzi ľuďmi necítite a privítate komornejšiu atmosféru, navštívte expozície a výstavy venované tomuto pozoruhodnému fenoménu. Pozýva vás napríklad Múzeum luhačovického Zálesí v Luhačoviciach. Pokiaľ budete chcieť ochutnať niečo dobré na zub, zastavte sa 26. februára na Masopustnom jarmoku, ktorý sa bude konať od 10 do 17 hodiny pred poštou a radnicou v Luhačoviciach.
Nie všetky podujatia sa uskutočnia cez víkend. Na pondelok 28. februára si ľudovú zábavu, poslednú pred pôstom, naplánovali v Korytné. Od 10. hodiny doobeda sa koná obchôdzka krojovaných mládencov za sprievodu dychovej hudby, večer prepukne zábava s tancom v kultúrnom dome.
Doslova v posledný možný deň, v utorok 1. marca, si usporiadajú fašiangy vo Valašských Kloboukách. Pod heslom: „Fašanky, fašanky s černými fúsy, pantáta bachratý tancovat musí“ sa bude pred klobouckým íčkem tancovať s medveďom, popíjať a užívať dobrôt po celý deň.
Od popolcovej stredy, teda od 2. marca, nastáva štyridsaťdňový pôst. Je zakončený až Veľkou nocou, najväčším kresťanským sviatkom, ktorý oslavuje vzkriesenie Krista. Mimoriadnu silu má na Morave stále živá cyrilometodejská liturgická východná tradícia. Bohoslužby, ktoré sa ani po tisíc rokov nezmenili vo svojej podstate, môžete zažiť na niekoľkých miestach Východnej Moravy vrátane posvätného miesta Velehradu.
Ďalšie pozvánky na fašiangy a akcie usporadúvané na Východnej Morave nájdete na www.vychodni-morava.cz/akce
Foto: archivu Fašanku ve Strání, autor Barbora Macková