Triumf západočeských kúpeľov

Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně majú potvrdený zápis do zoznamu UNESCO.

Západočeský kúpeľný trojuholník miest Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně vstupuje do novej epochy. Spoločne s ďalšími ôsmimi európskymi mestami totiž tieto kúpele Karlovarského kraja úspešne zavŕšili dlhoročné úsilie o zápis na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Prijatie unikátnej kandidatúry sériovej nadnárodnej nominácie s názvom Slávne kúpele Európy / Great Spas of Europe na zápis do UNESCA oznámil v sobotu 24. 7. 2021 Výbor pre svetové dedičstvo na svojom online rokovaní.

Františkovy Lázně

Zápis na zoznam UNESCO pre kúpeľné mestá znamená potvrdenie vysokej hodnoty a jedinečnosti ich architektúry a krajiny, významne to zvyšuje atraktivitu miest z pohľadu cestovného ruchu a to nielen pre mestá samotné, ale pre celé územie kraja i ČR. Pri zrode nominačného procesu aj neľahkej tvorby nominačnej dokumentácie stál od začiatku hajtman Karlovarského kraja Petr Kulhánek, vtedy v úlohe primátora Karlových Varov.

„S myšlienkou nominácie našich kúpeľných miest na zoznam UNESCO prišiel okolo roku 2006 karlovarský historik Lubomír Zeman. Fakticky sme ale na tom začali pracovať až v roku 2010 po tom, čo som sa stal primátorom Karlových Varov. Z pôvodne pätnástich miest nakoniec všetky prísne podmienky zo strany expertov UNESCO splnilo jedenásť. Od roku 2011 som viedol skupinu starostov až do roku 2018, kedy bola dokumentácia finalizovaná a potom odovzdaná do Paríža. Potom nasledovali rokovania v rámci interného procesu UNESCO a vyslanie expertnej komisie ICOMOS do jednotlivých miest. O zápise sa malo rozhodnúť už vlani, ale pandémia koronavírusu rozhodovanie odsunula na tento rok. Vstup kúpeľných miest na zoznam UNESCO považujem bez preháňania za svoj najväčší úspech, pretože to zmení vnímanie kúpeľov zo strany ich budúcich návštevníkov a turistov. Značka UNESCO má veľkú váhu. Zároveň z toho budú profitovať naši občania, pretože to prinesie rozvoj cestovného ruchu a s tým spojených služieb, nové pracovné miesta a možnosti podnikania,“ popísal hajtman.

Karlovy Vary

Nomináciu kúpeľov spoločne pripravili Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia a Česká republika. Tvorí ju jedenásť významných kúpeľných miest, okrem Karlových Varov, Mariánskych Lázní a Františkových Lázní ide o Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen, Baden pri Viedni, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy. Každé z týchto jedenástich miest sa rozvíjalo v rokoch 1700 - 1930 v blízkosti prírodných minerálnych prameňov, ktorých využívanie viedlo k rozvoju kúpeľnej infraštruktúry, zameranej na liečebné, terapeutické a tiež kultúrno-spoločenské funkcie v meste. Kúpeľné procedúry museli byť sprevádzané terapeutickou a rekreačnou infraštruktúrou, starostlivo navrhnutou v malebnej kúpeľnej krajine. „Zo zápisu na zoznam UNESCO samozrejme plynú záväzky smerujúce k ochrane hodnôt, ale neznamená to zakonzervovanie súčasného stavu a územia, ako sa niekedy hovorí. Na dôsledné dodržiavanie pamiatkovej ochrany je možné v tomto prípade ľahšie získať financie z národných aj európskych zdrojov,“ upresnil Petr Kulhánek.

Mariánské Lázně

Česká republika teraz predsedá nominácii všetkých kúpeľných miest na zoznam UNESCO a z pozície lídra jedenástky kúpeľov môže úspešne ťažiť. „Je potrebné si uvedomiť, že ide o jednu z najzložitejších nominácií na zoznam UNESCO, pretože zahŕňa 11 európskych miest. O to väčší význam má, že je naša republika v pozícii lídra nominácie a tento post by sme si mali udržať aj do budúcnosti. Z toho vyplýva, že môžeme využiť know-how ostatných kúpeľných miest a odborníkov z oblasti kúpeľníctva a cestovného ruchu, máme skvelú príležitosť sledovať trendy z partnerských európskych krajín, ktoré chcú a vedia potenciál brandu UNESCO využiť. Certifikáty o zápise na zoznam UNESCO sa navyše v októbri tohto roka budú odovzdávať práve u nás v ČR za prítomnosti predstaviteľov európskych miest, expertov a sú to oni, kto môže verejnosť oboznámiť s tým, čo všetko z tejto jedinečnej udalosti zápisu na zoznam UNESCO vyplýva,“ dodal námestník hajtmana Vojtěch Franta.

Všetky informácie o medzinárodnej sériovej nominácii kúpeľov nájdete na internetových stránkach Slávne kúpele Európy / Great Spas of Europe:Great Spas of Europe | GreatSpas.eu

Foto: David Marvan a Ladislav Renner, CzechTourism (1)

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.