Všetko o levanduli v piatich minútach

Jej príjemná vôňa evokuje Provensálsko a provensálsku krajinu plnú slnka. Kedysi levanduľu zbierali vo voľnej prírode, teraz ju pestujú na použitie v parfumérii, kozmetike a aromaterapii. Tu sú niektoré tajomstvá týchto učesaných polí fialových kvetov.

Vo Francúzsku, v Provensálsku, sa pestujú dve odrody levandule. Hviezdou je nepochybne pravá levanduľa, teda levanduľa lekárska. Prirodzene rastie v stredomorských krovinách medzi 600 až 1400 m. n. m. A jej charakteristické rysy? Menšie chumáče a kvety do hrotu. Je cenená pre svoj obsah levanduľového éterického oleja AOP z Haute-Provence, pôvodom z departementov Vaucluse, Drôme, Alpes de Haute-Provence a Hautes-Alpes. Pestuje sa v oblastiach s minimálnou nadmorskou výškou 800 metrov. Na výrobu litra éterického oleja je potrebných až 200 kg čerstvých kvetov!

Alebo lavandin?

Druhý druh levandule, ktorý si v Provensálsku cenia, je tzv. lavandin, vznikol krížením levandule lekárskej a divého druhu levandule širokolistej (lalavande aspic). Je výraznejší, tvorí zaoblené veľké chumáče a pravidelné vlny, ktoré sa tiahnu, kam až oko dohliadne v nadmorskej výške 200 až 1000 m.n.m. V roku 2016 sa tento druh levandule pestoval na cca 19 500 hektároch, čo predstavuje ročný výnos 1 380 ton kvetov. (Zdroj: FranceAgriMer).

Levanduľa, kam sa pozriete

Levanduľa sa nepestuje len na planine Valensole! Od Horných Álp po Baronnies, od Vercors po Luberon, od Drôme po Verdon, tu nájdete nádherné, levanduľové polia. Na stránkach Moove Your Alps nájdete tiež zoznam levanduľových ciest, ktoré môžete prejsť na bicykli, peši, na motorke alebo autom a kochať sa fialovou krásou. Nájdete tu tiež tipy na sprievodcovské prechádzky alebo prehliadky destilérií. Príklad: levanduľové polia a destilérie L’Essentiel de Lavande v Clansayes v kraji Drôme, Múzeum levandule v Coustelletu v oblasti Luberon...

Musée de la Lavand

Distillerie L’Essentiel de Lavande

Tisíc a jeden účinok

Levanduľu používali už starí Rimania do kúpeľa a aby bielizeň krásne voňala. Táto aromatická rastlina má veľa liečivých účinkov. Je antiseptická, uvoľňujúca a urýchľuje hojenie. Esenciálny olej z levandule zázračne upokojuje svrbenie a obyčajný kúpeľ premení na relaxáciu.

Kedy sa za levanduľou vydať na cestu

Leto (od konca júna do konca augusta) je najlepšie obdobie, kedy sa ísť na levanduľové polia pozrieť a nasávať ich vôňu, ktorá sa v horúčave ľahko uvoľňuje. Zber sa začína väčšinou v druhej polovici júla.

Teplé alebo studené

Mydlá, izbové vône, parfumované sviečky, toaletné vody... Neodolateľná vôňa levandule sa používa v parfumérii a dokonca i v gastronómii. Ochutnali ste už levanduľový med alebo levanduľovú zmrzlinu?

Levanduľové palice

Elsa Lenthal inovovala tradičné levanduľové kytice a v Baux-de-Provence, v oblasti Bouches-du-Rhône vyrába farebné palice plné voňavých kvetov, ktoré si môžete dať do skrine medzi oblečenie a vziať si tak kus Provensálska domov.

KDE SÚ LEVANDUĽOVÉ CESTY V PROVENSÁLSKU

Levanduľové cesty nájdete v oblasti od Plateau de Valensole cez Vercors, Luberon a Hautes-Alpes, v údolí rieky Drôme.

A ak by ste nemali možnosť ísť do Francúzska, pretože je to pre vás ďaleko, nádherné levanduľové polia a produkty z kvetov levandule, sú napríklad na Morave alebo v rakúskom Štajersku. Isto vás radi majitelia a pestovatelia levandue ich levanduľovým poľom prevedú:

Levanduľový statok Bezděkov  - Lukáš a Verča https://www.levandulovystatek.cz/levandulovy-statek-bezdekov alebo pani Thereisa Heigl-Tötsch v obci Kitzeck www.wunsum.com

Foto: https://www.routes-lavande.com/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.