Veľká noc v Taliansku

Ako slávia Taliani Veľkú noc?
Taliani milujú veľkonočné sviatky. Procesie, ľudové veselice, svetské oslavy, to všetko zažiejete počas Veľkej noci v Taliansku. Samozrejme ich centrom je ako inak, mesto Rím. Tu sa koná každoročne na omša, na ktorú prídu veriaci z celého sveta, do večeného mesta: na veľkonočnú nedeľu pápež požehná orbi urbi et – „mestu ( Rím) a svetu“ a koná sa špeciálny rituál tzv. sepolcri, kedy príbuzní navštívia hroby mŕtvych. Vajce je symbolom času Veľkej noci, no v Taliansku nie je tak rozšírený ako napriklad holubica, symbol mieru. K Veľkej noci Taliani radi napečú tradičnú „colomba pasquale“, čo je briožkové cesto posypané mandľami a kandizovaným ovocím. Samozrejme aj torta Torta di Pasquetta, najmä na severe Talianska nemôže chýbať – ide o koláč plnený vajcami, syrom ricotta a špenátom...
Južné Tirolsko: Na palmovú nedeľu, procesia do Jeruzalema, všetko je v znamení palmových listov, metlí z palmového lístia, zväzky olivových konárikov, vrbové konáriky, stomov buxusu či iných jarných kvetov. Tie sú priviazané na dlhé konáriky, nosia ich deti.
Smútok i potešenie: to sú procesie na juhu Talianska, na Sicílii. Na veľký piatok v meste Trapani bude takmer 20 hodinová procesia so sochami, ktoré dokumentujú strastiplnú cestu Ježiša Krista k ukrižovaniu.
V regióne Umbria sú všakovaké slávnosti v dedinách a mestách. Napríklad 11.apríla v stredovekom meste Orvieto bude veľkonočný koncert v gotickej katedrále. V Terni je tento rok novinka: vracia sa sem džezová hudba. Okrem toho nebude chýbať ani procesia, ktorá začne na námestí Piazza San Francesco večer o 21.00 hodine. Jej záver bude patriť pašiovým hrám...
V Toskánsku, v meste Grassina neďaleko Florencie sa zíde viac ako päťsto ľudí, v historických kostýmoch aby vzdali vďaku tomu, že toto mesto počas morovej epidémie prežilo bez úhony.
Spracovala BH