Obľúbený Libušín v novom šate
Návštevníci Pusteven sa majú opäť možnosť pozrieť do Jedálne Libušín, ktorú v rokoch 1897 - 1899 navrhol a realizoval slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič. Národné múzeum v prírode, ktoré objekt spravuje, slávnostne otvorilo Libušín po zničujúcom požiari v roku 2014 a po šesť rokov trvajúcej vedeckej rekonštrukcii. Vedecká rekonštrukcia, ku ktorej pristúpilo Národné múzeum v prírode po zničujúcom požiari v marci 2014, umožnila rekonštruovať objekt do podoby, v akej sa Libušín nachádzal stavebne v roku 1925 a vonkajšou a vnútornou výmaľbou v roku 1899.
"Dnešným dňom odovzdávame verejnosti objekt, ktorý je staronovou pýchou a skvostom nachádzajúcim sa na Pustevnách. Sme veľmi radi, že sa podarilo použitím výlučne tradičných technologických postupov a remeselných činností obnoviť vyhorenú jedáleň, ktorá tak bude slúžiť všetkým návštevníkom Pusteven. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na obnove Jedálne Libušín podieľali. V prvom rade to bol náš zriaďovateľ, Ministerstvo kultúry ČR, ktoré nás intenzívne podporovalo a samotnú obnovu Jedálne Libušín spolufinancovalo čiastkou 60,2 milióna korún (celkové náklady dosiahli 117,5 milióna korún). Ďalšie poďakovanie patrí početným darcom či už finančných prostriedkov alebo hmotnej pomoci, všetkým firmám, ktoré stavbu realizovali, médiám, ktoré priebežne informovali o verejnej zbierke na obnovu Libušína i o postupujúcich prácach," uviedol generálny riaditeľ Národného múzea v prírode Jindřich Ondruš.
Jedáleň Libušín je teda od dnešného dňa opäť k dispozícii všetkým návštevníkom Beskýd s tým, že Národné múzeum v prírode bude pre záujemcov realizovať do konca prázdnin bezplatné prehliadky Libušína (viac na webe www.nmvp.cz). "Od septembra už bude nový nájomca prevádzkovať Jedáleň Libušín ako gastronomické zariadenie v skúšobnej prevádzke a najneskôr od začiatku októbra už v plnom rozsahu ako reštauráciu," doplnil Jindřich Ondruš.
"Keď dnes znovu otvárame Libušín a Pustevny, nemôže nezaznieť, že toto všetko nevzniklo len z peňazí poskytnutých ministerstvom a štátom, ale že sa zložili tiež ľudia. A tak vznikla jedna z najväčších verejných zbierok za posledné roky, vďaka ktorej sa vybralo takmer 11 miliónov korún. Otázkou je, ako je možné, že sa sami skladali a nechceli sa zmieriť s tým, že v roku 2014 krásny objekt Libušína vyhorel? Myslím si, že je to tiež preto, že Pustevny sú pre nás zvláštnym miestom. Je tu boh Radegast, súčasne svätý Václav, stretáva sa tu história, ktorú poznáme, s niečím, čo sa tak trochu utápa v temnotách, práve vďaka tomu, že tu na Radhošti sídlil veľký pohanský boh Radegast. To, čo tu človek nachádza, je ešte hlbšia identita s predkami, ktorí tu žili a tvorili. Dušan Jurkovič, ktorý je autorom tejto stavby, bol obdivuhodný v tom, ako sa s touto ľudovou tvorbou dokázal spojiť.“
Spracovala BH, foto:https://nmvp.cz/ - Jan Kolář